Forma ochrony: Patent 191210
Forma komercjalizacji:
Licencja
Sprzedaż praw własności
Współpraca przy wdrożeniu
Łukasiewicz-ITR jest jedynym podmiotem uprawnionym do technologii
Dane kontaktowe mgr inż. Sławomir Krawczyk e-mail: slawomir.krawczyk@itr.lukasiewicz.gov.pl oraz dr hab. Elżbieta Czerwosz, e-mail: elzbieta.czerwosz@itr.lukasiewicz.gov.pl
1) Przedmiotem wynalazków są warstwy układu węgiel+ M, gdzie M = Pd. Warstwa ma postać nanokompozytu, w którym matrycę stanowi węgiel a nanocząstki metalu są rozłożone w całej matrycy (Rys.1a).
Opracowano metodę nanoszenia warstw na różnego rodzaju podłożach. Warstwa może być osadzana, na szkle, taśmach i foliach metali oraz na krzemie. Warstwy nanosi się metodą PVD, w próżni 10-5 mbar. Sposób nanoszenia warstw umożliwia otrzymywanie ich na podłożach o różnej wielkości. Sposób rozmieszczenia nanocząstek palladu w matrycy węglowej pokazują obrazy TEM dyfrakcji elektronów, dla warstwy osadzonej na podłożu krzemowym (rys.1).
badania wyk. Prof. P.Dłużewski, IF PAN
Rys.1 Obraz TEM nanocząstek Pd w warstwie otrzymanej na podłożu krzemowym, a) w jasnym polu, b) w ciemnym polu c), d) obrazy dyfrakcji elektronowej warstwy
Prezentacja dotycząca właściwości warstw prezentacja właściwości C-Pd
2) Know-how wykonania czujnika oporowego wraz z kalibracją i opieką techniczną
Wdrożenie w firmie poprzez rozpoczęcie produkcji detektorów w dwóch formach (mobilnej i systemowej) będzie objęte opieką merytoryczną i techniczną zespołu Ł-ITR. Dla zakładów, które zastosują rozwiązanie systemowe będą istniała możliwość korzystania z usługi serwisowania i kalibracji systemu. Każde z urządzeń jest składane indywidualnie i ręcznie, na ten moment nie jest to produkcja seryjna na linii technologicznej, raczej należy nastawić się na indywidualne rozwiązywanie potrzeb klienta.
Ulotka dotycząca obecnego rozwiązania technicznego link do ulotka.jpg
Opracowany czujnik wodoru pozwala rozwiązywać w sposób kompleksowy problem kontroli obecności wodoru występującego wraz z metanem czy CO. Nie powoduje „fałszywych alarmów”. Ponadto, jak pokazały nasze dotychczasowe badania detektor posiada wysoką czułość w dużym zakresie stężeń (100ppm do 4% H2 w N2), szybki czas odpowiedzi (~1 sek) oraz krótki czas regeneracji (~kilka s). Rozwiązanie wykazuje bardzo niski pobór mocy poniżej 1 mW, co 100-krotne zmniejsza pobór mocy w stosunku do klasycznych detektorów cynkowych dzięki pracy elementu aktywnego w temperaturze otoczenia 10-60 oC bez konieczności podgrzewania go celem uaktywnienia do pracy (pozostałe konkurencyjne czujnik muszą być wygrzane dla desorpcji wodoru).
Wykorzystanie naszego czujnika wodoru przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pracy w wielu branżach przemysłowych takich jak petrochemia, górnictwo, energetyka, motoryzacja, hodowla zwierząt, utylizacja odpadów komunalnych itp. Proponujemy wykonanie skomputeryzowanych systemów pomiarowych do obsługi zdalnej w których punkty pomiarowe (czujniki) mogą być rozmieszczone w dowolnych punktach zakładu w których panuje wyższa temperatura i podwyższona wilgotność powietrza. Sygnał będzie przekazywany tradycyjnie poprzez ekranowane kable lub drogą radiową.
Zakres do ustalenia
warstwa nanokompozytowa, nanocząsteczka palladu, czujnik wodoru, systemy bezpieczeństwa