Biobójcze warstwy z nano–srebra

 

Warstwy węglowe zawierające nanocząsteczki srebra

 

Forma ochrony: Patent 191210, patent 209045

Forma komercjalizacji: Licencja, Sprzedaż praw własności

 

Łukasiewicz-ITR jest jedynym podmiotem uprawnionym do technologii

Dane kontaktowe dr hab. Elżbieta Czerwosz, e-mail elzbieta.czerwosz@itr.lukasiewicz.gov.pl

 

Opis technologii

Przedmiotem wynalazków są warstwy układu węgiel+ M, gdzie M = Ag. Warstwa ma postać nanokompozytu, w którym matrycę stanowi węgiel a nanocząstki metalu są rozłożone w całej matrycy (Rys.1a).

Opracowano metodę nanoszenia warstw na różnego rodzaju podłożach. Warstwa może być osadzana, na materiałach bawełnianych, na włókninach filtracyjnych, na polimerach oraz na szkle, taśmach i foliach metali. Warstwy nanosi się metodą PVD, w próżni 10-5 mbar. Sposób nanoszenia warstw umożliwia otrzymywanie ich na podłożach o różnej wielkości. Istnieje również możliwość modyfikacji aparatury próżniowej pozwalającej na nanoszenie warstw na materiał rozwijany z belki (w przypadku tkanin filtracyjnych). Sposób rozmieszczenia nanocząstek srebra w matrycy węglowej pokazuje obraz SEM, dla warstwy osadzonej na podłożu ceramicznym. Na obrazie pokazano również wielkość nanocząstek srebra. Nanocząstki srebra osadzanego naszą metodą na bawełnianych i celulozowych materiałach filtracyjnych są mniejsze, co pokazuje Rys.1b.

a)

 

b)

Rys.1 Obraz SEM nanocząstek srebra w warstwie na podłożu a) ceramicznym, b) materiał bawełniany (obszar widziany 100µm x100µm)

 

Zalety/korzyści z zastosowania technologii:

Warstwy zawierające nanocząsteczki srebra znane są ze swoich właściwości biobójczych wobec bakterii, wirusów i grzybów. Osadzenie nanocząstek metalu w matrycy węglowej zapobiega aglomeracji tych nanocząstek do krystalitów oraz uniemożliwia nanocząsteczce wydobycie się z matrycy. Ze względu na wielkość nanocząstek srebra, która jest porównywalna z wielkością np. korona-wirusa (średnica ok. 10nm) warstwa oddziałuje efektywnie na wirusy i zapobiega ich multiplikacji.

 

Zastosowanie rynkowe:

Warstwy węglowe zawierające nanocząstki srebra mają właściwości aseptyczne (bakteriobójcze i grzybobójcze oraz zapobiegające multiplikacji wirusów). Mogą znaleźć zastosowanie jako filtry powietrza przeznaczone dla szpitali, przychodni zdrowia, wielu miejsc publicznych, różnorakiego transportu (kolejowego, samochodowego, lotniczego, morskiego), a także w maseczkach przeznaczonych do użytku dla ludzi.

Przykładowa prezentacja do warstw na materiałach filtracyjnych link do pdf

 

Doradztwo w zakresie: 

Zakres do ustalenia

 

Słowa kluczowe: 

warstwa nanokompozytowa, nancząsteczka srebra, właściwości biobójcze, materiały filtracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij